مطلب این پست  ترجمه ای است از :

تمدنهای کُردهای آریایی نژاد


  به قلم : صلاح الدین میهوتولی

ترجمه از متن اصلی :عبدالرحمن شافعی


 با تقدیم احترام به تمام کُرد زبانان سلحشور  سراسر عالم

 

Source: Civilizations of Aryan Kurds

By Saladin Mihotulî

Best regards to all the brave Kurdish speakers around the world.

 


Zagros-Mesopotamia-Kurds-Anatolia-Kurdistan

Civilizations of Aryan Kurds

By Saladin Mihotulî,

ترجمه از متن اصلی :عبدالرحمن شافعی

هرگونه اقتباس و کپی برداری از متن منوط به اجازه مدیریت وب لاگ دارد


اولین آهنگ نوشته شده در جهان به زبان کُردی است

 

قدیمی ترین آهنگ نوشته شده  درجهان به زبان کُردی نوشته شده است. این ترانه به زبان کُردی نوشته شده است،چهار هزار سال قبل به زمان و دوره هتیت ها(Hattî/Hîttît)   بر می گردد،که  این ترانه بر روی یک لوح های چند حک شده است .

ترانه مانند این است :

 


This song like this:
"Neşaş weşpeş, Neşaş weşpeş!
Tiya-mu tiya,
Nu-mu uwaş-maş katta arnut,
Tiya-mu tiya;
Nu-mu uwaş-maş katta arnut
Tiya-mu tiya!"

متن آهنگ  به کُردی معاصر  ) گویش کرمانجی(به شرح زیر است:


"Xweş Pêşên Neşa, xweş pêşên Neşa!
Tênê-mi tênê;
û min re dimeşin heta daya min,
Heta xatîya min,
Tênê mi tênê!”
û min re dimeşin heta daya min,
 Heta xatîya min,
Tênê mi tênê!”

 

نقش برجسته  ی از تمدن  کُردی هتیت  3000 سال قبل از میلاد ، در موزه تمدن آناتولی.

 

ساز زهی بعدی با انگشت از دو مجسمه هیتیت کُردی(حدود 1500 سال قبل از میلاد). برای اولین بار درسنشیرلی/ Sendschirli در غرب کُردستان(شمال سوریه) توسط باستان شناسان آلمانی یافت شد. زمانی سنشیرلی/ Sendschirli در اوج تمدن خود بوده آن محل اقامت "خاندان سلطنتی" بوده است. ساز زهی دارای  بند و بر روی زانوی نوازنده  است   نوازنده  دارای ریش  "ریشو" با چشمان دوخته بر روی انگشتان دست چپ در حال نواختن نشان داده شده است.

  لوح دروازه صلح و آشتی سنشیرلی/ Sendschirli -  در حال حاضر در در موزه  آسیای شرقیVorasiatische  -  برلین قرار دارد.

 

 

 

ساز زهی دوم هیتیت کُردی  بر روی یک مجسمه در خرابه های قلعه بوس – اجوک(Bos-ojuk)  پیدا شد در قسمت شمال آسیای صغیر کرد. باجزئیات بسیار جالب توجه خود را در حال حاضر برای اولین بار در تاریخ با یک طرف به وضوح کج مانند ، که شباهت قابل توجهی به گیتار مدرن! امروزی دارد و  داری حفره های چندی برای تولید صدا قابل مشاهده است. مسلما، قابل توجه ترین جنبه از این ساز به  نظرمن ظاهر از پرده ی در یک مقیاس درجه بندی  پایین انگشت همراه با پرده در یک سری منظم است!. همچنین به نظر می رسد که دو رشته به "سر" و "مضراب"که توسط یک نوار متصل شده است. ساز زهی دوم هیتیت کُردی   (Hattî / Hîtît) مجسمه ای از بوس- اوجوک در حال حاضر در موزه عثمانی – استانبول قرار دارد.

 

در اینجا یک نوع ابزار کلفت  عود مانند بر روی لوح  سفال گل پخته از مزرا بوتان( میان رودان ،سرزمین کُر ها// Kur گوردینانه/گوتین /کاردوخ ) نشان داده شده است، و به اوایل هزاره دوم قبل از میلاد ! (حدود  1250  قبل از میلاد) این آلت موسیقی دارای یک زاویه حاد، در سر،، از این رو توصیف  "نوع عود". نوازنده یک بالا تنه چین دار مردانه پوشیده است. من به جرات  می توانم حدس بزنم که "شی" در زمینه تصویر "هنوز"به طوری که شما می توانید آنچه که او در حال آواز خواندن را حدس بزنید. در حال حاضر در موزه بریتانیا می باشد.

 


 با نقش برجسته از ویرانه های اکباتانا پایتخت  ماد /  مادها کُردها،در حدود  500 قبل از میلاد، این نقش برجسته فراهم می کند یک مثال خوب از سفید پوستان پیچ و تاب حقایق و فقط ساده دروغ گفتن خود از تاریخ است. از دایره المعارف  ویکی پدیا این نقل قول آمده  : "هرودوت به ما می گوید که از نام کاپادوکین ها توسط  ماد/ مادها به آنها داده شده بود ، در حالی که آنها توسط یونانیان به عنوان ،" سریان ها " یا  "  سریانهای سفید پوست " (لوکوسیرین ) نامیده می شدند. این اصطلاح "Leucosyri" استرابو ابداع نمود، نویسنده یونانی که از سال 64 قبل از میلاد تا 24 بعد از میلاد مسیح زندگی می کردند. تقریبا 500سال بعد از دوره مورد بحث مان. هدف از نقل قول تنها می تواند این باشد ،که نشان  دهد ساکنان باستانی آناتولی که مردم سفید پوست بودند- هان گونه نقش برجسته بالا و دیگر آثار هنری دستی به جا مانده به وضوح نشان می دهند ،آنها نبودند !(منظور سفید پوستان)

  تمدن کُردی هیتی ها   "تمدن های پیشرفته "  اصلی آناتولی بودند. آنها پادشاهی کُردی در آناتولی مرکزی که از چند  دولت  - شهر کوچک ساخته شده بود اداره می کردند. زبان آنها منقرض شده است و اطلاعات کمی از آن شناخته شده است،اما آن احتمالاً گوتین/ کوردینانه (کُردون) بوده است،از آنجا که در آن ردپایی از تمدن مزرا بوتان(میان رودان) یا تأثیر تمدن مزاپتامیا بر روی  فرهنگ و هنر  تمدن کُردی هتیت ها یافت می شود.شهر ها ی اصلی تمدن کُردی هتیت عبارت بودند از : مهمت لار/  Mahmatlar ،هورزتپ/ Horoztepe، الجا هویوک/ Alacahoyuk و هاتوس یا هاتوشا / Hattus. آیین آنها پرستش  طبیعت / حیوانی بود به عنوان خدایان شان جنبه های مختلف از طبیعت در شکل حیوانات را به تصویر می کشد. .

                                   آیین کُرد مهرپرستی (Ezidi) فرهنگ خورشید مقدس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آیین خورشید مقدس و پرچم کُردی

 

 

       

                                          

 نقش برجسته قطعه بازالت حدود 82 سانتی متر ارتفاع و قدمت آن به حدود 850-750 سال قبل از میلاد بر می گردد و هم اکنون در موزه تمدن باستانی آناتولی آنکارا  می باشد. هپات / Hepat  الهه کُرد، در زمان امپراتوری هیتیت ها ، به کوبابا  در اواخر پادشاهی هیتی کُردهای آناتولی جنوب شرقی تغییر نام یافت . وی در دست راست خود یک انار  دارد، و در دست چپ  از دست رفته خود به احتمال زیاد یک آینه، سمبول/ نماد  فمنیستی در اواخر فرهنگ هیتی کُردی میباشد. در این نقش برجسته شاخ را می توان در مقابل پولوس/polos  (نیم تاج بر روی سر ) دیده می شود که علامت هیتی مشترک برای خدایان هیتیت ها  می باشد. پولوس تزئین شده یک ساخته اصلی هیتی ها می باشد[1]. این نه تنها به فرهنگ های بعد منتقل شده است، هنوز هم نزد زنان کشاورز کُرد معاصر از آناتولی کُردستان استفاده می گردد.[1] -به احتمال زیاد این نیم تاج تزئین شده همانی است که هنوز در قسمت های زیادی از کُردستان معاصر به خصوص نزد سورانیها و کرمانج های خراسان  و اطراف ماکو وارومیه  و ارمنستان و کردهای ترکیه  برای زنان استفاده می شده و برخی جاها به دینک مشور بود .و کُردهای خراسان هنوز هم در مواقع مراسم استفاده می کنند.مترجم

 

 

کوبابا کو( آویس) + AVIS، کو بابا ، کو (I) پاپا ، کُرد لویان الهه حامی(پشتیبان) تاروانیس/  tarwanis در فرات علیا بود.آن "ملکه تاروانیس" نامیده می شد، و بسیاری از کتیبه ها به وی اهدا شده است  ، خارج از قلمرو و محیط زیست شهر است.اغلب از آن به صراحت  کوبابا تاروانیس  ذکر شده است. همسر او خدای شکار کارهوهاس/ Karhuhas ،(DEUS.CERVUS2, karhu-ha-sa),   ,  در میان رودان به عنوان ای آ/Ea     که در کتبیه ها ذکر شده است.


 
 

الهه مادر کوبابا انار در دست و گوش، موزه تمدن های آناتولی، آنکارا

 

 


کوبابا ( به کُردی کوباو/ Kubaw)   یک انار در دست راست او و یک آینه در سمت چپ  وی

 

ترجمه از متن اصلی :عبدالرحمن شافعی

هرگونه اقتباس و کپی برداری از متن منوط به اجازه مدیریت وب لاگ دارد