Image

این شهر در شمال شرقی عراق، نزدیک به مرز ایران و در منطقه خودگردان کردستان قرار دارد.جمعیت آن 800000 نفر و زبان مردم آن کردی است. سلیمانیه کانون فرهنگی گویش سورانی از زبان کردی در عراق به شمار می‌رود و از کانون‌های مهم اقتصادی در کردستان عراق است.شهر سلیمانیه در شهرستانی به‌نام سلیمانیه واقع شده‌است. بخش‌های این شهرستان عبارت‌اند از بازیان، سرچنار، قره‌داغ و تانجه‌رود. این شهرستان دارای ۳۲۵ روستاست. رودخانه‌های قلیاسان، تانجه‌رود و سرچنار از این شهرستان می‌گذرند.

سلیمانیه از سوی شمال باختری با کوه‌های ازمر (۱۷۰۲ متر) و گویژه (۱۵۲۴ متر) محصور می‌شود و رشته‌کوه گله‌زرده نیز در پیرامون آن قرار دارد. در جنوب سلیمانیه کوه برانان (۱۳۷۳ متر) و در خاور این شهر دشت سلیمانیه قرار دارد. این دشت ۴۵ کیلومتر درازا و ۱۵ کیلومتر پهنا دارد. شهر سلیمانیه در ارتفاع ۸۵۳ متری از سطح دریا واقع شده و آب و هوای آن مدیترانه‌ای است که زمستان‌های سرد و بارانی و تابستان‌های گرم و خشک دارد. رودخانه تانجه‌رود از جنوب آن می‌گذرد.


این شهر در شمال شرقی عراق، نزدیک به مرز ایران و در منطقه خودگردان کردستان قرار دارد.جمعیت آن  800000 نفر و زبان مردم آن کردی است. سلیمانیه کانون فرهنگی گویش سورانی از زبان کردی در عراق به شمار می‌رود و از کانون‌های مهم اقتصادی در کردستان عراق است.

 جغرافیا

شهر سلیمانیه در شهرستانی به‌نام سلیمانیه واقع شده‌است. بخش‌های این شهرستان عبارت‌اند از بازیان، سرچنار، قره‌داغ و تانجه‌رود. این شهرستان دارای ۳۲۵ روستاست. رودخانه‌های قلیاسان، تانجه‌رود و سرچنار از این شهرستان می‌گذرند.

سلیمانیه از سوی شمال باختری با کوه‌های ازمر (۱۷۰۲ متر) و گویژه (۱۵۲۴ متر) محصور می‌شود و رشته‌کوه گله‌زرده نیز در پیرامون آن قرار دارد. در جنوب سلیمانیه کوه برانان (۱۳۷۳ متر) و در خاور این شهر دشت سلیمانیه قرار دارد. این دشت ۴۵ کیلومتر درازا و ۱۵ کیلومتر پهنا دارد. شهر سلیمانیه در ارتفاع ۸۵۳ متری از سطح دریا واقع شده و آب و هوای آن مدیترانه‌ای است که زمستان‌های سرد و بارانی و تابستان‌های گرم و خشک دارد. رودخانه تانجه‌رود از جنوب آن می‌گذرد.[۱]

شش محله اصلی قدیمی آن عبارتند از: کانی آسکان، گویژه، مَلکَندی، سرشقام، چهارباغ و دَرگَزین.[۲]

تاریخچه

درهٔ شهر زور که شهر سلیمانیه بعدها در آن بنیاد شد در زمان صفوی در دست صفویان بود. آن‌ها ادارهٔ محلی این دره را به خاندان اردلان که در سنندج مستقر بودند سپردند.[۳]

قلعه سلیمانیه را در سال ۱۷۸۶ ابراهیم پاشا بابان، فرمانروای شهر زور بنیاد نهاد. وی این شهر را به نام پدر خود، سلیمان پاشا، سلیمانیه نامید و گروهی از قبیله‌های کرد بابان را به آن دژ تازه کوچاند. این دژ به همراه همه روستاهای پیرامونش بنا به پیمان ۱۱۵۹ ه.ق. میان نادرشاه افشار و دولت عثمانی به ایران تعلق گرفت.

پیش از بنیاد شهر سلیمانیه شهر اصلی منطقه قلعه چوالان بود که حدود ۶۰ کیلومتر با شهر سلیمانیه فاصله دارد. قلعه چوالان به خاطر نزدیکی به مرز ایران و درگیری نظامی متداوم میان عثمانی و ایران محل بی‌امنی بود و علت تغییر مکان بابان‌ها نیز همین بود.[۴] در آغاز اهمیت گرفتن سلیمانیه از قلعه چوالان به عنوان پایتخت بهاری استفاده می‌شد. بنیاد شهر سلیمانیه در منطقه باعث گسترش گویش سورانی و افول زبان گورانی در منطقه شد.[۵]

شهر سلیمانیه مرکز ولایت بابان به شمار می‌آمد و فرمانروایی آن شهر و شهر زور پس از ابراهیم پاشا به برادر وی عبدالرحمن واگذار شد.

پس از فروپاشی دولت عثمانی، سلیمانیه نیز در زمان جنگ جهانی یکم در کشور تازه‌تأسیس عراق قرار گرفت.[۶]

به دلیل دوری قلعه چوالان از دیگر شهرهای کردستان و نیز شاهراه بودن سلیمانیه جمعیت سلیمانیه روز به روز بیشتر می‌شد به صورتی که از سال ۱۹۷۰م به بعد، به عنوان دومین شهر مهم کردستان عراق، پس از اربیل شناخته شد.

در دوران معاصر این شهر در سال ۱۹۹۰ میلادی به دست بری کردستانی (اتحاد همه احزاب کردستان)از دست بعثی‌ها رهایی یافت و از آن تاریخ توسط حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق اداره می‌شود.

حاجی توفیق پیرمرد و فایق بیکس از شاعران نامور سلیمانیه و شیخ محمود برزنجی از سیاسیون معروف آن است.[۷]

اماکن گردشی

مهمان‌پذیرها:

  • هتل مولوی
  • مهمانخانه چراخانی (چراغانی(
  • هتل میوان (مهمان)
  • هتل ابوصنعاء
  • هتل سلیمانی‌پالاس
  • هتل آشتی

سلیمانیه  مرکز فرهنگی کردهای سورانی زبان و یک مرکز اقتصادی مهم برای دولت فدرال کردستان   است.در سال 2008 رئیس دولت منطقه ای کردستان (KRG)   نچیروان ارزانی نخست وزیر پیشین به مردم کردستان وعده داد  که در 10 سال آینده این از شهر دبی پیشرفته خواهد شد.
Image

SHARI JWAN (Grand Millennium) Hotel

 

هتل شاره جوان (بزرگ هزاره)

این برج شامل 38 طبقه با ارتفاع کل 150 متر از بالای تپه می باشد. ساختمان شامل پنج رستوران ، یک سالن انطباق 300 نفر (6846 M2) و کل این پروژه که در بالای یک تپه در حدود 50 متر بالاتر از سطح خیابان مشرف به تمام شهر سلیمانیه واقع شده است. ، ساختمان ها به خوبی طراحی چشم انداز، پارکینگ و دسترسی به جاده ها احاطه شده است. ،   یک استخر در فضای باز، و زمین بازی کودکان است. این هتل از 196 اتاق، 55 سوئیت، و 2 سوئیت رویال تشکیل شده است. این برج دارای یک معماری منحصر به فرد با یک رستوران گردان در بالای ساختمان است.


Qaiwan group tower

یک سالن با ظرفیت 300 نفر (6846 M2) و اتاق را برای یک توپ 750 نفر (5378 M2) ضمیمه به برج.کل این پروژه است که در بالای یک تپه در حدود 50 متر بالاتر از سطح خیابان مشرف به تمام شهر سلیمانیه واقع شده است. ، ساختمان ها به خوبی طراحی چشم انداز، پارکینگ و دسترسی به جاده ها احاطه شده است.
Jaff towers u/c


Image

Image
http://xendan.org/

Image
http://www.pukm1.com/Detail.aspx?id=8644&LinkID=3

Image

Image
http://www.pukm1.com/Detail.aspx?id=8644&LinkID=3

Image
http://www.citystarmall.co/Default.aspx

Image
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=258012230914347&set=o.149077461800643&type=3

Image


Image


Image

6 Towers | 29 Floors | U/C

Foundation stone laid for 6 towers which will be apartments with 29 floors each . it includes 650 units .

Image

Image

Dily Shar u/c

this project includes 350 housing units on the salim street with all the services.
such as 20% landscape,modern market,car park for each apartment,swimming pool,and nursery

Image

Image

Image

Image

Image


Mixed-Use Tower in SulaimaniImage


Majidi Mall Sulaimani | U/C

PROJECT DETAILS
Location : Tasluja road
Built Area : 80000 m²
Project Elements :

City Centre Hyper market, 100 Brands, 20 different Restaurants, 5 different cafes, indoor game land and bowling center, normal and 6D cinema, 2000 car parks.
Majidi Mall construction located on the road to Tosluja was started in 2011 by Goc Kardeshler and construction works are proceeding rapidly in order to be delivered in 2012.

جزئیات پروژه
محل ساخت:    جاده   تاسلوجه
 محدوه سازه  : مساحت  80000 متر مربع
عناصر پروژه:
بازار بزرگ   میدان شهر   ،  100 علامت های تجاری،  20 رستوران مختلف، 5  کافه های مختلف، زمین بازی سرپوشیده و مرکز بولینگ، طبیعی و سینما 6D، 2000 پارک ماشین.
مجیدی بازار ساخت و ساز واقع در جاده به  Tosluja در سال 2011 توسط  Goc Kardeshler آغاز شده است و کار ساخت و ساز اقدام به سرعت به منظور در سال 2012 تحویل داده شده است.


Image

Image

Image

Slemani 3000 shopping mall u/c

Breaz Co. invests this project on the area 4200m2 on the
Malik Mshmood street in Sulamani.
The project consists of the largest supermarket in the city, sport
hall,commercial offices , and sport services . The building of the project
is designed in a very modern way and involves all the new services and
facilities.

شرکت براز سرمایه گذاری این پروژه در مساحت  4200m2 در خیابان ملک مشمود  در  سلیمانیه این پروژه متشکل از بزرگترین سوپر مارکت در شهر، ورزش هال، دفاتر تجاری، و خدمات ورزشی.ساخت پروژه در راه بسیار مدرن طراحی شده و شامل همه خدمات جدید و امکانات.

Image

Image

Image
Sulaimani Mall

Located on Salim Street, the Sulaimany Mall is centrally located to accommodate consumers, office tenants and apartment residents.
The Mall complex sprawls a land area of 6000m2 (total buildup area of 65,500m2).
It includes a 20,000m2 state-of-the art luxury enclosed commercial shopping area. Additionally , a 15,000 m2 office tower will provide centralized locality with modern amenities to 163 office spaces. Adjacent to the office tower, a 15,500m2 luxury full-service apartment high rise, encompassing 149 apartment units, majestically overlooks cosmopolitan Sulaimany.

Three underground parking levels will accommodate a total of 300 automobiles for the Sulaimany Mall complex.

 

واقع در خیابان سلیم، بازار  سلیمانیه در مرکز قرار گرفته است به جای مصرف کنندگان، مستاجرین اداری و ساکنان آپارتمان است.

 

این مجموعه در بازار  sprawls مساحت از 6000m2  کل منطقه ایجاد می کند از 65،500 M2).
این شامل 20،000 M2 از هنر لوکس محصور منطقه خرید تجاری. علاوه بر این، برج اداری 15،000 M2 محل متمرکز با امکانات مدرن به فضاهای اداری 163 ارائه می کنند. در مجاورت برج اداری، 15،500 M2 آپارتمان لوکس با سرویس کامل افزایش بالا، شامل 149 واحد آپارتمان، با شکوه مشرف سلیمانیه جهان وطنی است.در سه سطح پارکینگ زیرزمینی در مجموع از 300 اتومبیل برای مجموعه بازار سلیمانیه خود جای دهد.Image

Slemani City Center U/C

Al Sulaymaniya City Center which consist of three parts,First one contain a two 14 floor tower, one for offices and the other is furnished apartments.Second one is Mall.Third one is contain a Cinema, Food court and Playing area.

Image

Image
Faruk Group

Location: SLEMANI salm street
cost: $30 million

Faruk Building in Sulaimani/ Kurdistan Iraq is an important move not from management level but also it is an indication for a new management structure and a new vision for investment in Kurdistan, Iraq and the region.

The Group which does hold investment and companies owned by the businessman Mr Faruk Mustafa Rasool , which has a diversified activities in Telecommunications, Hotels , Medical services , Buildings , Construction , Car Agencies ,IT Technologies and Offshore Companies.


Image

The "city of Sulaymaniya"

Project is located in the city of Sulaymaniya province of Sulaimaniya, where the establishment of the project area (2500) acres and Atzmn:

1 - a tourist hotel (5) five stars.
2 - Mall.
3 - commercial offices in three designs:

· Design the first to be shaped (O) the number of English (6).
· Design the second letter on the form (I) the number of English (13).
· Design the third form letter (L) the number of English (4).

4 - two species and housing units:
· Type I: the area of each residential unit (Villa) (500 m 2) number (350) Villa.
· Type II: the area of each residential unit (Villa) (1000 m 2) number (280) Villa.

5 - a commercial tower.
6 - Number of housing units (4) Each unit residential rate (15) floor and the total of (120) for each apartment unit where the residential apartments in three designs (150 m 2 200 m 2 250 m 2).

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Bank of Kurdistan u/c

Image

Image

Image


Multi Purpose Building - proposal

Area : 121000 sq.m & Height : 152 m
No. of Middle tower's storey : 35
No. of Side towers's storey : 25 & 30

Image

http://www.ccccoiran.com
Garden City U/C

Project Of Bayan Company for Real Estate Investment – Ltd

Image

Image

Image

Image


Goyzha Suburb apartments

Image


Pak City


Image


Beharan Residential Complex

ImageDiya city u/c

Project Location : Sulamani, 60 meter street
Total Area : 205000 m2
NO.of Normal houses 301
NO.of apartments : 364
Services : private kindergarten , hospital , commercial , zone , market and masque
Building system : Normal houses : SISMO


Image

Image

Image
Silemani Municipality

Floor area : 26000 Sq.m
Contain : 2 Storey Parking and 7 Storey Miniterial area,Multi Storey Parking
Contractor : Chehel Cheshmeh Construction Company

Image
http://ccccoiran.com/images/projects

Image
Image5 Star Hotel and Trade Center - proposal

length : 89 m
width : 37 m
Number of Storey : 27 m
Lift : 14

Story in Basement: Parking & Multi purpose Saloon

Image
400 bed Slemani hospital u/c

consists of the hospital six floors of office space (25) without being built according to the latest engineering design, medical and contains (400) Bed, with all medical departments and curative For the field work was conducted in the hospital , visited Mr. Imad Ahmed, Vice President of the Kurdistan Regional Government Hospital project Sulaymaniyah new year and which is monitoring the (57) million dollars.

Image
http://rudaw.net/kurdish/

Image

Faruk Medical Center

Zana Enterprise is involved in furnishing the Faruk Medical Centre of Excellence. The medical center will be built in the city of Sulaymania, Kurdistan, Iraq. The hospital should be completed around 2011 and is designated to provide the following services:

•Sophisticated diagnostic center
•Advanced teaching hospital
•Rehabilitation services
•Medical, paramedical and other training
The teaching hospital consists of 120-150 beds, 86 single bed rooms

Image

Image

Image


New University of Sulaimani u/c

* Design and Build of University Campus.
* $260 Million original contract value.
* 2 Million m2 overall ground area.
* 6 Years Construction Period.
* 42 Buildings with total floor area of 350,000 m2
* To accommodate 20,000 students.
* Includes 12 km of Circulation Roads and Walkways.
* All Utilities Including Water Treatment, Wastewater Treatment, Power Generation & Distribution, Drainage system and Sewerage system.

دانشگاه سلیمانیه
Image

Image

محوطه دانشگاه سلیمانیه
Image

Image
Foundation stone laid for an international private University

17/12/2011 15:40

Slemani 17 December 2011 / (AKnews)

Today Kurdistan PM attended the laying of Foundation stone for an international private University .

It will be called the "international University" (Zankoi Jihan) in Slemani , and Kurdistan PM Barham Saleh said "the University will be a private one and the cost of the project will be $156 Million , i hope in we will also open similar Universities in the cities of Kirkuk and Duhok".

Farman Xarib the general director of investment in the city of Silemani said that the project has be given permission from the "investment committee" and the land allocated for the project is around 120 Donum in (Olluba) suburb , he said the duration is 3 years and will cover all the units for the students to be studied in.

Image

Image


Rehabilitation Hospital u/c

This project is designed as part of a medical . The rehabilitation hospital is programmed to handle non-critical cases and contains three adult rehab inpatient wards and one pediatric rehab inpatient ward for a total of 105 beds. The hospital is fully equipped with an outpatient department, minor surgery unit, x-ray department, rehabilitation center with adult and pediatric therapy areas including occupational, vocational, hydro, electro, and physical therapy. The hospital is also equipped with all ancillary support departments to cater to the 105 beds including departments such as the laboratory, theater sterile supply unit (TSSU), laundry, catering and dining, central stores, and pharmacy to name a few.

Image

Al-Anfal Monument Project | u/c

Location: Erbil-slemani road
area: 15000 m2
project includes indoor and outdoor conference hall and amphitheater

Image

ImageImage


Directorate of Water resources

ImageSilemani TAFE (college)

it was 1st established in 1973 and renovated in 2007

Last edited by alan131210 on Mon Sep 03, 2012 4:49 pm, edited 107 times in total.

 

User avatar

South Kurdistan - Slêmanî /Sulaimani

Postby alan131210 » Mon Apr 18, 2011 2:37 pm
Floor Area : 19000 sq.m
Landscaping :25000 sq.m
duration:2008-2011
The Sherwan Palace Hotel will include a casino, a 5 star restaurant, a conference hall, presidential and other suites, a banquette hall, a spa, and 160 single or double rooms.


Image

Image


Image

Image

Image
…………………………………………………………

KERKUK is the Heart of Kurdistan
Kurdish state is on the horizon with WK now freed great kurdistan is closing in.
User avatar
alan131210
Shaswar
Shaswar
 Image

Image

Image

Image

KRG PM paid a visit to (Sera) square which is currently under restoration and is going to be labelled as a Unesco site in Sulaimani city . He closely met with the manager and engineers for the project to listen to the progress of the restoration

the restoration is part of a master plan for the city . Worth mentioning the square was first built in 1927.


f
KERKUK is the Heart of Kurdistan
Kurdish state is on the horizon with WK now freed great kurdistan is closing in.
User avatar
alan131210
Shaswar
Shaswar
 
Posts: 9079
Images: 2
Joined: Fri Oct 08, 2010 12:23 am
Location: Kurdistan
Highscores: 0
Arcade winning challenges: 0
Has thanked: 4839 times
Been thanked: 4383 times
Nationality: Kurd
Image
Last edited by alan131210 on Mon Dec 12, 2011 8:30 am, edited 1 time in total.
…………………………………………………………

KERKUK is the Heart of Kurdistan
Kurdish state is on the horizon with WK now freed great kurdistan is closing in.
User avatar
alan131210
Shaswar
Shaswar
 
Posts: 9079
Images: 2
Joined: Fri Oct 08, 2010 12:23 am
Location: Kurdistan
Highscores: 0
Arcade winning challenges: 0
Has thanked: 4839 times
Been thanked: 4383 times
Nationality: Kurd
Image
…………………………………………………………

KERKUK is the Heart of Kurdistan
Kurdish state is on the horizon with WK now freed great kurdistan is closing in.
User avatar
alan131210
Shaswar
Shaswar
 
Posts: 9079
Images: 2
Joined: Fri Oct 08, 2010 12:23 am
Location: Kurdistan
Highscores: 0
Arcade winning challenges: 0
Has thanked: 4839 times
Been thanked: 4383 times
Nationality: Kurd

Postby alan131210 » Sun Dec 11, 2011 12:43 pm

Image
…………………………………………………………

KERKUK is the Heart of Kurdistan
Kurdish state is on the horizon with WK now freed great kurdistan is closing in.
User avatar
alan131210
Shaswar
Shaswar
 
Posts: 9079
Images: 2
Joined: Fri Oct 08, 2010 12:23 am
Location: Kurdistan
Highscores: 0
Arcade winning challenges: 0
Has thanked: 4839 times
Been thanked: 4383 times
Nationality: Kurd

update on Shary jwan tower

Postby alan131210 » Sun Dec 11, 2011 1:30 pm

Image


German village 2

Postby alan131210 » Wed Nov 09, 2011 6:15 am

This project is located behind the German Village one, which is comprised of 424 resident units, in which is 104 of them is villas, and the other 320 are flats.

The villas are made of four different types and surface of (1410 square meter) and (742 square meter ) and ( 360 square meter ) the flats are built on ( 220 square meters) and ( 145 square meters) . working on this project began on 01- 05- 2009 and the duration of this project is for two years.
This project will implemented with 62 million Dollars and on the surface of 100 Dunim peace of land, 250000 square meter.

Image

Image